Використання саморобного АЦП.
У електронній апаратурі широко використовуються сигнали, представлені як у вигляді безперервних змінних, так і у вигляді дискретних двійкових сигналів. Для взаємодії електронних пристроїв, які обробляють безперервні (аналогові) сигнали з пристроями, що оперують дискретними двійковими (цифровими) сигналами, застосовують цифро-аналогові перетворювачі (ЦАП) і аналого-цифрові перетворювачі (АЦП).
Для побудови демонстраційних та лабораторних приладів можна запропонувати АЦП схема якого подано на рисунку 1. На основі цього АЦП розроблені вольтметр, омметр, термометр, що використовуються під час демонстрацій на уроках фізики. АЦП, перетворює напругу (0 - 5 В) у восьмирозрядне число (0 - 255). Точність вимірювання напруги в діапазоні 0 - 5 В приблизно 0,02 В.
Рис. 1.
У лабораторній роботі "Визначення ємності конденсатора" програма, написана на мові програмування Borland Delphi, служить для керування АЦП через паралельний порт ПК. Установка керована програмою визначає силу струму розряду конденсатора кожної секунду та зберігає результати дослідів у вигляді масива. Масив можна записати, як файл на жорсткий диск ПК.
При натисненні на клавішу "Почати" , як тільки напруга на конденсаторі стане меншою 4,8 В, почнеться вимірювання сили струму через резистор. Вимірювання проводяться щосекунди і закінчуються коли сила струму стане меншою 7 мкА. Якщо вимірювання треба закінчити раніше, натисніть клавішу "Зупинити". Збереження інформації для подальшої обробки здійснюється при натисненні клавіши "Записати". Для обробки результатів файл можна імпортувати в MS Excel. За допомогою табличного редактора будуємо графік розряду конденсатора (Рис.2.). Вікно програми показано на рисунку 3.
Рис.2.
Рис.3
Гребенщиков Сергій Валентинович вчитель фізики Давидівобрідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів serggreb1960@gmail.com